Diyet Tüm Yazılar

YO-YO Sendromu

YO-YO Sendromu

Yo-yo sendromu nedir hiçbir fikriniz var mı? Maalesef birçok bireyin özellikle de kadınların yaşadığı yalnızca kilo verme amaçlı yapılan bilinçsizce uygulamalar (genellikle çok düşük kalorili şok diyetler) sonrasında verilen kiloların belli zaman sonrasında fazlası ile geri alınması yo-yo sendromu olarak adlandırılmaktadır.

Hayatının çoğunu diyetle geçiren ne onunla ne de onsuz diyenlerden misiniz? Neredeyse her ay bir pazartesi seçilir, tam motive bir şok diyete başlanır. Hatta ilk zamanlar başarılı olunur da… Sonrasında motivasyonun düşmesi, kilo veriminde yavaşlama ve diyeti bırakma. Zincirleri kırıp özgürlüğünü ilan edercesine her canının çektiğini yeme ve başlangıç kilosundan daha da fazla olma. Eğer bilinçlenmezsek bu kısır döngü hep devam eder.

Nasıl olur bu durum?
Kilo verme isteğiyle düşük kalorili beslenme sonucu vücut uzun süre açlığa maruz kalmaktadır. Diyet bitimindeyse normal beslenme düzenine geçilir ve açlık hali son bulur veyahut diyet döneminin acısını çıkarırcasına yeme atakları gerçekleşir. Açlığa alışan vücut tekrar aç kalabilme ihtimali ile fazladan alınanı yağ olarak depolar. Bu döngü sürekli devam ettiğinde ise her başlangıç bir öncekinden daha fazla kiloyla olur zira her seferinde vücut daha fazla yağ depolar ve aslında verildiği zannedilen kilo kas kütlesi ve ödemden gitmektedir.

Ne yapmak gerekir?
Bu durum başta metabolizmamız için oldukça önem arz etmektedir. Bilinçsizce yapılan her diyet metabolizmamızı yavaşlatmaktadır. Kendimizi gün içerisinde uzun süre aç bırakmak, ihtiyacımız olandan çok daha düşük kalorili beslenmek, sıvı beslenmek, tek tip beslenmek, popüler diyetleri uygulamak ve daha listeyi uzatabileceğim birçok madde, metabolizmamızın yavaşlaması tehtidini oluşturmakta.

Ne seninle ne sensiz derkeeeeeeeeen hop yo-yo sendromuna yakalandınız. Sürekli stres altındasınız, her diyete başladığınızda sonu daha büyük bir hüsranla bitiyor ve motivasyonunuzu tamamen kaybettiniz. Stres faktörü kilo kaybında çok önemli bir faktör!

Bu tarz yöntemlerden, diyetlerden uzak durarak uzun vadede kalıcı kilolar vermeyi hedeflemeliyiz. Bu da eğer sihirli bir değneğiniz yok ise (ki yok ☹) ancak yeterli ve dengeli beslenme ile mümkün olacaktır.

İş yalnızca zayıflamakla da kalmıyor tabi ki. Diyelim ki bir şekilde zayıfladık. Eğer sonrasında istediğimi yerim, nasılsa zayıfladım diye düşünürsek maalesef verdiğimiz kiloları yeniden almamız çokta zaman almayacaktır. Bu problem kilo yönetimi döneminden sonra sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmezsek her daim karşımıza çıkacak.

NASIL YO-YO KURBANI OLMAM?
Yo-yo sendromuna yakalanmamak için sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenin.
Kilo verme odaklı beslenmenizi düzenlemeyiniz.
Tartı odağınız olmasın, vücudunuzdaki değişim olsun.
Verdiğiniz kiloları korumanın, kilo vermekten daha zor olduğunun fakında olun.
Gün içerisinde yeteri kadar su ve bitki çayı tüketimine özen gösterin.
Karbonhidratları tamamen hayatınızdan çıkartmayınız, unutmayınız önemli olan porsiyon kontrolü yapmak ve basit karbonhidrat tüketimini kısıtlamak.

Yaptığınız, uyguladığınız listelerin sürdürülebilir olmasına çok dikkat edin.
Herhangi bir hastalığınız varsa muhakkak bir profesyonelle çalışın.
Kilolarınız ile başınız dertte ise genetik açıdan çok ta şanslı değilseniz uyguladığınız sağlıklı beslenme listelerini mutlaka bir egzersizle birleştirin.

Doğru yoldan şaşmadığınız, en önemlisi sürdürülebilir ve yaşam tarzı haline getirebildiğiniz bir beslenme düzeni ile beslendiğiniz bir yaşam diliyorum…

Yazar Hakkında

Zehra Bora

6 Ocak 1986 tarihinde İstanbul'da doğdum. 2012 yılında Haliç Üniversitesinden bölüm birincisi olarak mezun olup aynı sene mesleğime ilk olarak Ağaoğlu My Club World Merkez diyetisyeni olarak başladım ve yaklaşık 4 yıl boyunca sporcularla iç içe çalıştıktan sonra 2016 yılında halen çalışmakta bulunduğum Varyap Merdian'da Zehra BORA Beslenme ve Diyet Danışmanlığı Merkezi'mde hizmet veriyorum.

Yorum Yap