Diyet Tüm Yazılar

Yaz Sonrası Detoks

detoks, detox, yeşillik detoksu

Güzel bir yaz geride kaldı. Vücudunuzsa koca yazın hızlı temposunun yorgunluğu altında. Sonbaharın gri, kasvetli havası da kapıda sizi bekliyor. Durun! Hemen enerjinizi düşürmeyin. Gelin sizlerle birlikte detoks yapalım; vücudunuzun metabolizmasını harekete geçirelim, yenilenelim, arınalım ve hafifleyelim…

Detoks nedir?
Öncelikle detoks nedir sizlere bunu açıklamak istiyorum… Detoks; bir süre sindirim sistemimizi dinlendirmek ve vücudumuzun bu sayede toksinlerden arınarak yeniden yapılanmaya odaklanmasını sağlama programıdır. Ve detoks programları herkesin kendi yaşam tarzına ve ihtiyaçlarına göre değişik miktarlarda ve şekillerde olabilir.

Detoksun amacı nedir?
Detoks süresince amaç, vücudu hayvansal proteinlerden, kafein ve işlenmiş gıdalardan uzak tutmak ve bu sayede vücudun alkali dengesinin düzenlenmesini sağlamaktır. Şehir hayatı bizleri her geçen gün daha fazla işlenmiş gıdaya, hava ve su kirliliğine maruz bırakmakta… Aslında tüm bu yabancı toksinlerden vücudumuz karaciğer, böbrek ve bağırsaklarımız ile sürekli bir temizlik ve toksinlerden arınma halinde. Ancak tüm bu yabancı maddeler vücudu oldukça zorladığı gibi arınma işlemlerinin yetersiz kalmasına da sebep olabilmekte.
Bu yüzden vücudumuz dönem dönem detoksa ihtiyaç duyabilmekte.

Tabi ki burada en önemli konu uygulanan detoks programının ve süresinin doğru planlanması olmalıdır. Doğru uygulanan detoks programları, bir yandan vücudumuzu temizlememize yardım ederken bir yandan da detoks içeriğine göre vitamin, mineral, enzimlerle vücudun beslenmesini, iyileşmesini ve güçlenmesini sağlayabilir. Detoks programlarını ayda bir kez maksimum bir hafta süreyle uygulayabilirsiniz. Bu sayede hayvansal besinlerden alınan vitamin ve minerallerin eksikliğini de önlemiş olursunuz.

Ancak detoks programı deyince aklınıza sadece sebze ve meyve suları veya bitkiler ve karışımları gelmesin.
Sağlıklı bir detoks programı yeterli miktarda karbonhidrat ve protein içermelidir. Özellikle sebzeler ile meyvelerde bulunan vitamin mineral ve fitokimyasal dediğimiz özel bileşenlerden zengin olmalıdır.

Birazda detoksun olmazsa olmazlarından bahsedelim…

• Sıvı tüketimini artırın
Gün içerisinde ortalama 2-2,5 litre su tüketin. Suyun gücü ile kendinizi tok hissedecek, toksinlerinizden arınacak belki de çok hafif bir makyaj ile çok güzel bir gelin olacaksınız.

• Bitki çaylarını düzenli olarak tüketin.
Siyah çay ve kahvenin tüketimini kısıtlayarak yerine 2 fincan antioksidan kapasitesi yüksek olan beyaz ve yeşil çay içmeyi tercih edin.

• Alkol ve kafein tüketmeyin.

• Paketli gıdaların tüketimini sonlandırın.
Organik besinleri tercih edin. İşlenmiş besinlerin tüketimini sonlandırın. (Konserve, tuz, şeker, beyaz un ve beyaz undan yapılmış makarna/ekmek, kırmızı et, tavuk, yağlı peynirler, krema, kuyruk yağı gibi)

• Detoks programı boyunca antioksidan kapasitesi yüksek, ödem atıcı olan meyve (nar, böğürtlen, yaban mersini, kivi, ananas) ve sebzeleri (kabak, maydonoz, ıspanak, semizotu, salatalık, limon, zencefil) tüketmeye özen gösterin.

• Protein kaynağı olarak az yağlı yoğurt, balık ve az miktarda kinoa ve karabuğday gibi tahılları beslenmenize dahil edin.

YEŞİL DETOKS İÇECEĞİ

Malzemeler;

 • 4 küçük boy salatalık
 • 1/2 küçük boy kabak
 • 1 küçük parça taze zencefil
 • Yarım demet maydonoz
 • 1 orta boy yeşil elma
 • 1 tutam taze nane
 • Önceden demlenmiş soğutulmuş yeşil çay
 • Yapılışı; Tüm malzemeler sıkıldıktan sonra önceden demlenip soğutulmuş yeşil çay içine eklenir ve tüketilir.

  Şifa olsun!

  Yazar Hakkında

  Zehra Bora

  6 Ocak 1986 tarihinde İstanbul'da doğdum. 2012 yılında Haliç Üniversitesinden bölüm birincisi olarak mezun olup aynı sene mesleğime ilk olarak Ağaoğlu My Club World Merkez diyetisyeni olarak başladım ve yaklaşık 4 yıl boyunca sporcularla iç içe çalıştıktan sonra 2016 yılında halen çalışmakta bulunduğum Varyap Merdian'da Zehra BORA Beslenme ve Diyet Danışmanlığı Merkezi'mde hizmet veriyorum.

  Yorum Yap