Meyveler Tüm Yazılar

Trabzon Hurması

Trabzon Hurması

Bu hafta biraz kış meyvelerine giriş yapmak istedim. Malum pazar tezgahları turuncu ve tonlarına boyandı sonbaharla birlikte. O güzel mi güzel, göz alıcı rengiyle şifa deposu muhteşem tadı ile bu haftanın konuğu Trabzon Hurması.

Aslında siz ona Cennet hurması veya Cennet Elması da diyor olabilirsiniz zira birden fazla ismi var. Ve kendisinin türlü türlü ismi bulunduğu gibi türlü türlü maharetleri bulunmakta. Gelin yakından inceleyelim.

Sözlerime başlarken şifa deposu demiştim. Neden mi? Çünkü içeriğindeki vitamin ve mineraller çok kıymetli. Özellikle A ve C vitamininden zengin olması güçlü bir antioksidan kaynağı olup bağışıklığımızı desteklemekte. Bununla birlikte göz sağlığı, cilt sağlığında da ciddi rol oynamakta.

Hatrı sayılır derecede potasyum ve folik asit içermesi de gebe annelerin rahatlıkla tüketebileceği anlamına gelmekte. Tabi miktara dikkat etmeyi unutmayalım.

Yine bunun yanında lif içeriği oldukça yüksek olan (%40.35’i) Trabzon hurmasının hem kardiyovasküler hastalıktan diyabete hem de tokluk ve iştah kontrolü sağlamaya çeşitli faydaları bulunmakta.

2006 yılında Journal of Food Science ‘da yayımlanan bir makalede streptozotosin (deneysel olarak diyabet oluşturmakta kullanılan madde) ile indüklenen diyabetik farelerde Trabzon hurması kabuğu verilmiştir. Deney sonucunda kan şekeri, plazma trigliserid ve toplam kolesterol seviyelerini önemli ölçüde düşürmüştür. AST ve kreatinin düzeylerinde yine iyileşmeler olduğu görülmüştür.

Hazır diyet lifi ve hastalıklara olan etkilerini konuşuyorken bir makaleden daha bahsetmek isterim sizlere. 2008 yılında Advances in Horticultural Science’ da yayımlanan bir makaleye göre sınırlı hayvan çalışmalarında meyvede yoğunlaşan tanenlerin kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon, diyabet ve çok çeşitli kanser riskini azaltabildiği de gösterilmiş.

Ayrıca Trabzon hurmasının alkol emilimini ve metabolizmasına etki ettiğinden hangover (alkol ertesi günü) durumunu iyileştirdiği gösterilmektedir. Eğlenmeye düşkün olanlara duyurulur 🙂

Zayıflama döneminde iseniz yukarıda da söylediğim gibi iştah kontrolüne yardımcı olacak, uzun süre tokluk sağlayacak ve sindiriminize yardımcı olacaktır. Kalorisinden bahsedecek olursak 1 porsiyon Trabzon hurması yaklaşık 58 kalori. 1 porsiyonu da yaklaşık 1 orta boya tekabül etmekte. Düşük kalorili olan bu güzel meyveyi porsiyon kontrolü yaparak diyetinize gönül rahatlığı ile dahil edebilirsiniz. Ara öğünlerde yanına bir porsiyon çiğ kuruyemiş ve bir bitki çayı ile veyahut yulaflı yoğurtlu karışımların üzerine 1 parça Trabzon hurması ve 1 çay kaşığı tahin ekleyerek kendinize tatlı bir ödül verebilirsiniz.
Sevgilerimle!

Yazar Hakkında

Zehra Bora

6 Ocak 1986 tarihinde İstanbul'da doğdum. 2012 yılında Haliç Üniversitesinden bölüm birincisi olarak mezun olup aynı sene mesleğime ilk olarak Ağaoğlu My Club World Merkez diyetisyeni olarak başladım ve yaklaşık 4 yıl boyunca sporcularla iç içe çalıştıktan sonra 2016 yılında halen çalışmakta bulunduğum Varyap Merdian'da Zehra BORA Beslenme ve Diyet Danışmanlığı Merkezi'mde hizmet veriyorum.

Yorum Yap