Diyet Tüm Yazılar

Şok Diyetler

Diyet, Diyetisyen, Şok Diyet

Vitrinde beğendiğiniz giysileri üzerinizde beğenmiyor ya da bikini içinde kusursuz mu görünmek istiyorsunuz? Vakit kaybetmeden zayıflamak istiyor, çareyi şok diyetlerde mi arıyorsunuz? Yanılıyorsunuz! Sosyal medya uygulamaları hayatımıza girdiğinden beri şok diyetleri çok fazla duyar olduk. Ananaslı muzlu sütlü şok diyetleri, 3 günde 5 kilo verdiren şok diyeti, elma, armut o bu şu ile nasıl zayıfladım isimli diyet hesapları ve onların paylaşımları, x sanatçısının 15 kilo verme diyeti ve daha nicesi…

Peki Nedir Bu Şok Diyetler, Nasıl Bu Kadar Popüler Oldular?
Şok diyetler genellikle tek tip beslenmeden oluşan, günlük 1000 kalori ve altında kalori alımı olan, sağlığımız için elzem besin öğeleri açısından yetersiz, kesinlikle sürdürülebilirliği olmayan kısa vadeli diyetlerdir.
Evet, bu tarz diyetler kısa vadede tartıda kilo kaybettirip tatmin etse de aslında o hayalini kurduğumuz mükemmel vücutlara bizi ulaştıramazlar. Üzerine bir de uzunca denediğimizde tırnaklarda kırılma, cilt sağlığının bozulması gibi dertler ekleyip iyice moralimizi bozarlar! Uzun dönemde yapılan, yeterli ve dengeli beslenmeyle kilo kaybı sağlayan diyetlerde kilo çoğunlukla kalıcı olarak yağ kütlesinden verilirken şok diyetlerde ne yazık ki yağdan kayıp sağlanmaz. Diyeti bıraktığımız andan itibaren hop bir de bakmışız tartıda verdiğimiz kiloyu fazlasıyla alıvermişiz, üstelik üzerine çektiğimiz açlıkta cabası…
Nasıl bu kadar popüler olduğunu soracak olursanız aslında yazımın başında çıtlattığım gibi en önemli sebeplerinden biri sosyal medyanın gücü diyebilirim.

NEDEN SAĞLIKLI BESLENME YERİNE ŞOK DİYETLER
Cevap basit, yalan vaatler! Bilimsel dayanağı olmayan forum sitelerinde okuduklarımız, çeşitli sosyal mecralarda gördüklerimiz ya da komşumuzun anlattığı sihirli değnek varmışçasına kaybedilen kilolar.. Sosyal medyayı aktif kullandığımız şu günlerde karşımıza çıkan düzgün fizikli mankenler, sıfır bedensen güzelsin(!) ne giysen yakışır algısı bizi zayıf olmaya özendirip pembe hayallere dalmamızı sağlar. Şıp diye zayıflamak isteriz. Peki ya sonuç mu? Hüsran…

Amaan Daha Zaman Var Zayıflarım (!)
Özellikle yaz aylarının başlamasıyla hızlı bir şekilde zayıflama telaşına girip, yeterli ve dengeli beslenme programı yerine çareyi şok diyetlerde ararız çünkü kaybedecek vaktimiz yoktur, o bikini en iyi bizim üzerimizde durmalıdır. Aynı hatayı mezuniyet, düğün gibi önemli gecelerde görünüşümüzle gecenin yıldızı olmak için de yaparız. Önemli olan dengemizi bozup aç kalmak değil, zayıf olup giydiğimizi yakıştırmak değil mi?

YANLIŞ!
Kurtarıcı gözüyle bakılan ve aç bırakan, tek tip beslenmeye iten şok diyetler sadece tartıda anlık kurtarır, sonrası hüsran… Vücudumuz istediğimiz görünümde olmaz çünkü yağlarımız bizi terk etmezler. Üstelik kas kütlesi ve su dengesini bozduğumuz için sağlığımıza olan olumsuz etkileri ve besinlerden tiksinmek de hediye! Başka bir tercih nedeni ise çeşitli sebeplerle (diyetten sıkılmak, diyeti bir yük olarak görmek) yapılan sağlıklı diyeti bırakıp başka çözüm yolu aramaktır.

Sözüm Ona “Beslenme Uzmanları”
Birkaç kursa giden ya da bilimsel olmayan bilgiler öğrenip diyetisyencilik oynayanlara da bu durumda gün doğar, hemen patlatırlar bir şok diyet! Denesem ne olur mantığıyla çıkılan bu yoldan acilen dönülmelidir. Neden mi? Bilinçsiz diyetler sonucunda sağlıksız kilo alıp vermek metabolizmamızı yavaşlatarak, kilo kaybı üzerinde olumsuz etkiler bırakır.

İNANDIK, ŞOK DİYETİ YAPTIK.. YA SONRA?
Şok diyetlere başvuran bireylerde yeterli ve dengeli beslenme bilinci oluşmaz bu diyetler zaman kaybına yol açar, anlayacağınız bir arpa boyu yol alamayız.
Makro besin elementleri açısından yetersiz olan bu diyetler vücudumuzun hormonal dengesini bozup menstüriel düzensizliklere sebep olabilirken, vitamin ve mineral açısından yetersizlikler osteoporoz, kansızlık, dikkat dağınıklığı gibi durumlara yol açabilirler. İşte size birkaç eksi daha!
Uzun süreli açlık sonrası vücutta yaşanan ani su kaybı halsizlik, tansiyon düşüklüğü ve baş dönmesine sebep olup motivasyonumuzu etkileyebilir. Bunun üzerine bir de gerginlik ve sinir hali eklenir ki tadından yenmez.

Sürpriz!
Yavaşlayan metabolizmamızla kilo verebilmek için daha az kalori almak gerekir. Normal diyete dönüldüğünde ise verilen kilonun daha fazlası alınır. Sağlıksız şekilde sürekli kilo al-ver durumu vücutta çeşitli deformasyonlara sebep olur; çatlaklarımız oluşur, parlayan cildimiz solar, güzel saçlarımız dökülür. O özenilen vücutlar artık uzaklardadır…

Mucize Besinim Zayıflat Beni!
Tek tip beslenmeye dayalı şok diyetlerde, vücuda belirli bir besinin uzun süre girmesinden kaynaklı intolerans gelişebilir veya organlarımızda tahribat sağlayabilir. Örneğin son zamanlarda popüler olan arpa diyeti çölyak hastalığına neden olabilirken; uzun dönem yapılan yüksek proteinli şok diyetler özellikle böbreklere ciddi zararlar verir. Sadece sıvı alımına dayalı şok diyetlerde su zehirlenmeleri oluşup, bilinç kaybına kadar ilerleyen ciddi tablolar görülebilirken, vücudun elektrolit dengesini bozup kalp problemlerini ortaya çıkarabilir.

Demek Ki…
Her zaman popüler olan doğru değildir, popülariteye ayak uyduracağız diye sağlığımızdan olmayalım.
Düşük kalorili diyetler sadece belli protokol çerçevesinde, medikal tedavi gerektiğinde hekim, diyetisyen, psikolog gibi profesyoneller tarafından önerilip gözetim altında yapılmalıdır. Bu özel durumlar dışında en güzel kilo kaybetme yönteminin bir beslenme uzmanı eşliğinde, besin öğelerini yeterli ve dengeli alarak olduğunu unutmamalı, sağlığımızı tehlikeye atmamalıyız. Anlık faydasının(!) yanında çok fazla zararı bulunan bilinçsizce yapılan şok diyetlerden mümkün olduğunca uzak durmalıyız ki sonrasında Ne Umdum, Ne Buldum! durumuna düşmeyelim.
Sağlıcakla kalınız…

Yazar Hakkında

Zehra Bora

6 Ocak 1986 tarihinde İstanbul'da doğdum. 2012 yılında Haliç Üniversitesinden bölüm birincisi olarak mezun olup aynı sene mesleğime ilk olarak Ağaoğlu My Club World Merkez diyetisyeni olarak başladım ve yaklaşık 4 yıl boyunca sporcularla iç içe çalıştıktan sonra 2016 yılında halen çalışmakta bulunduğum Varyap Merdian'da Zehra BORA Beslenme ve Diyet Danışmanlığı Merkezi'mde hizmet veriyorum.

Yorum Yap