Beslenme Tüm Yazılar

Okul Öncesi Dönem Sonunda Çocuklarda Beslenme

Okul öncesi dönem, çocuklarımızın her anlamda karakterlerinin, davranışlarının şekillendiği oldukça kıymetli bir dönemdir. E hal böyle olunca beslenmeden bahsetmek kaçınılmaz. Beslenme davranışları da bu dönemde şekillenmekte. Bu yaşlarda bir çocuğunuz var ve ne yapacağınızı mı şaşırdınız? Bu yazım tam size göre! Gelin bu dönem çocuklarını daha yakından inceleyelim.

Bu Dönem Çocukların Özellikleri
Bu dönemde büyüme ataklar şeklinde devam etmektedir.
Fiziksel aktivite yüksektir, yani çocuklarımız bir diğer deyişle oldukça hareketli ve zapt edilmesi zor olabilirler.

Çevreyi keşfetmeye başlarlar, etrafında sürekli sorular soran öğrenmeye açık çocuklar görmek bazen ebeveynlere yorucu gelse de mental kapasiteleri yüksek olduğundan, daha fazla düşünüp daha sorgulayıcı olurlar.

Ailenin Önemi
Aslında hepimizin kahramanıdır ebeveynlerimiz değil mi? Annem kadar güzel olmak veyahut babam kadar kadar güçlü olmak hep aklımızdan geçerdi çocukken… Belki de hep imrenerek bakardık onlara, taklit etmeye çalışırdık hareketlerini!

İşte bu dönemde aileler yemek masasında iken besin tercihlerine dikkat etmeli, besin tercihi yapılmamalı ne konulduysa o tüketilmelidir; çünkü bu dönem çocuklarda taklit etme başlamaktadır.

Çocuk ebeveynleri ile sofrada vakit geçirmeli, çünkü aile sofrasındaki yemeklere katılmaktan hoşlanırlar. Birlikte paylaşım yapabileceğiniz, kaliteli vakit geçirebileceğiniz ortam olan aile sofrasında çocuğa yer verilmeli; yemeği ayrı yedirme, önceden yedirme gibi davranışlar sergilenmemelidir.

Bir diğer önemli nokta anne ve babaların yemek yedirme için ısrarları, ödüllendirme, ceza verme gibi tutumlarıdır, bu davranışlar çocuğun yeme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkiler. Her ne kadar yeni yiyecekleri denemek konusunda isteksiz olsalar da, yiyecekler hakkında çok meraklı ve araştırmacıdırlar. İlgilerini çekerek, baskı uygulamadan besin tüketimi sağlanması çok kıymetlidir.

Peki, bu çocuklar neler sever? Neler yapılmalıdır?
Elleriyle kolay yiyebildikleri besinleri tercih ederler, bu sebeple onları çok zorlamayan tabaklar oluşturulmalı.
Genel olarak sebze ve meyveleri sevmezler. Çocuğa zorlama yapılmadan, tiksindirmeden her besin grubundan yemenin bir gereksinim olduğu mesajı verilmeli.

Etler yumuşak olmalı, kıyma gibi çiğnemesi ve kesilmesi kolay etler tercih edilmelidir.

Ekmek, tahıl, krakerler genellikle sevilir.

Abur cubur tüketimine eğilim artmaktadır. Ebeveynler özellikle bu konuya oldukça hassasiyet göstermelidir çünkü bu tarz şekerli ve sağlıksız besinler diş çürüklerine, hatta ilerleyen dönemde obezite ve ilintili hastalıklara neden olmaktadır.

Unutulmamalıdır ki!
Okul öncesi çocuklardaki beslenme hedefleri; normal büyüme ve gelişmesini, çeşitli besinlerden tüketmesini, ileriye yönelik sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmesini sağlamaktır.

Yazar Hakkında

Zehra Bora

6 Ocak 1986 tarihinde İstanbul'da doğdum. 2012 yılında Haliç Üniversitesinden bölüm birincisi olarak mezun olup aynı sene mesleğime ilk olarak Ağaoğlu My Club World Merkez diyetisyeni olarak başladım ve yaklaşık 4 yıl boyunca sporcularla iç içe çalıştıktan sonra 2016 yılında halen çalışmakta bulunduğum Varyap Merdian'da Zehra BORA Beslenme ve Diyet Danışmanlığı Merkezi'mde hizmet veriyorum.

2 Yorum var.

  • Hocam çocuklar çikolataya cok seviyor günlük veya haftalik onları incitmeden vermemiz gereken ne kadardır. Günümüz çocukları çikolatayi sevmeyen cocuk yok

Yorum Yap