Meyveler Tüm Yazılar

Kiraz

Yazın bize göz kırptığı şu günlerde yeşilinden pembesine göz kamaştıran mevsim meyveleri tezgahlarda yerini aldı. Bu yazımda size onlardan birini, kırmızının en göz alıcı renklerine sahip, çocukluğumuzda kulağımıza küpe diye taktığımız meyve kirazı anlatacağım.

İçeriği oldukça zengin olan kiraz birçok vitamini ve minerali içerisinde barındırmakta. Özellikle A ve C vitamini, karotenoidler, polifenoller ve potasyum açısından oldukça değerli.

Lif açısından da yabana atılamayacak olan kiraz, yüksek lif içeriği sayesinde bağırsak hareketlerini hızlandırmakla birlikte sindirime yardımcı olmakta.

Ayrıca triptofan, melatonin ve seratoninin iyi kaynaklarındandır. Boşa mutlu etmiyor bizi bu meyve desenize!

Kalorisinin düşük olması kilo yönetiminde bizlere çok büyük bir artı bu sebeple eğer zayıflama döneminde iseniz diyetinize tam da zamanı iken dahil etmeniz sizlere tavsiyem.

Sağlığımıza Etkileri?

2010 yılında yayınlanan bir makalede kirazın antioksidan, antiinflamatuar ve antikanser özelliklerinden bahsedilmiştir. Bu sayede bağışıklık sistemini desteklemektedir.

2018 yılında Nutrients’te yayınlanan bir makalede ise artrit, diyabet, kan lipitleri, uyku ve duygu durumu üzerine faydalı etkilerine de işaret edilmektedir.

Nerelerde kullanalım?

Ben kulağımıza küpe gibi takmaktan yanayım ilk olarak. Sonrasında ara öğünlerinize dahil edebilir, ana öğünlerinizde salataların içerisine ekleyebilir, dondurulmuş olarak yoğurdun içerisinde kuruyemişlerle kullanabilir veyahut blenderdan geçirerek rengarenk yaz shakeleri hazırlayabilirsiniz. Hem gözünüze hem de damağınıza hitap edebilirsiniz.

Unutmadan!

Bir porsiyon kiraz ortalama 12-15 adet, ortalama yalnızca 125 kkal, mutluluğu ise sayılarla ölçülemez. Sevgilerimle…

Yazar Hakkında

Zehra Bora

6 Ocak 1986 tarihinde İstanbul'da doğdum. 2012 yılında Haliç Üniversitesinden bölüm birincisi olarak mezun olup aynı sene mesleğime ilk olarak Ağaoğlu My Club World Merkez diyetisyeni olarak başladım ve yaklaşık 4 yıl boyunca sporcularla iç içe çalıştıktan sonra 2016 yılında halen çalışmakta bulunduğum Varyap Merdian'da Zehra BORA Beslenme ve Diyet Danışmanlığı Merkezi'mde hizmet veriyorum.

1 Yorum Yapılmış

  • Kirazın adı bile insanın moralini yerine getiriyor. Kirazı her yıl tüketmeye çalışırım. Aslında fark ettim de yaz aylarında daha dirençli ve daha sağlıklı hissediyorum. Bunun sebebi meyve tüketimi olabilir belki de. Güzel bilgiler için teşekkür ederim Zehra Hanım.

Yorum Yap