Meyveler Tüm Yazılar

İğde

iğdenin faydaları, iğde

Akademik olarak Elaeagnacea familyasından, genelde ‘oleaster’ veya ‘Russian olive’ olarak
bilinen İğde…

İğdeyi okuduğunuzda gözünüzde çocukluğunuzun canlandığını görür gibiyim. Çocukluğumuzun vazgeçilmez meyvelerindendi değil mi kendisi? Avokadolar, ananaslar yoktu o zamanlar, elmalar, iğdeler vardı. Kendisi küçük, yemesi de zahmetli ama marifeti büyük olan bu güzel meyveye değinmek istedim bu hafta.

Haydi detaylıca gözden geçirelim, neymiş sağlığımıza faydaları..

Geleneksel tıpta iğdenin yeri
Eski zamanlardan beri kullanılan iğdenin özellikle meyvesi ve çiçeklerinin farklı kısımları yukarıda da bahsettiğim gibi özellikle bulantı, öksürük, astım, ateş, sarılık ve ishal gibi çeşitli yaygın hastalıkların tedavisinde geleneksel olarak kullanılmıştır.

2016 yılında yayımlanan bir makaleye göre özellikle Pers tıbbında romatizmal hastalıkları olan hastaların tedavisinde anti-enflamatuar yani iltihaplanmayı azaltan ve analjezik yani ağrı kesici özellikleri için kullanıldığı bildirilmiştir. Ayrıca farmakolojik araştırmalar kas gevşetici etkileri olduğunu da göstermektedir.

Peki ya içeriği?
İçeriğine değinecek olursak besleyici değeri oldukça yüksektir. Protein, şeker, vitamin ve mineraller içermektedir.

Antioksidan bakımından karoten, tokoferol ; B1, E ve C vitaminleri ayrıca kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir ve manganez minerallerinden zengindir.

Antioksidan kaynağı olması kardiyovasküler sağlık, bazı kanser türlerinden korunma ve bağışıklığı güçlendirmeye fayda sağlar.

Ancak dikkat!
İshal tedavisinde kullanıldığından bahsetmiştim yazının başında. Şimdi de diyorum ki, aşırı tüketimi kabızlığa sebep olabilir. Bu sebeple her besinde olduğu gibi porsiyon kontrolü yapmakta fayda var. Aşırıya kaçmadan, kararında tüketmek ve faydalı etkilerinden
yararlanmak en güzeli.

Meyvesi taze veya kurutulmuş olarak tüketilebilir. Hazır yeri gelmişken, 1 porsiyon taze iğde yaklaşık 125 gram ve 1 porsiyonu yaklaşık 118 kalori.

Sağlıcakla kalın…

Yazar Hakkında

Zehra Bora

6 Ocak 1986 tarihinde İstanbul'da doğdum. 2012 yılında Haliç Üniversitesinden bölüm birincisi olarak mezun olup aynı sene mesleğime ilk olarak Ağaoğlu My Club World Merkez diyetisyeni olarak başladım ve yaklaşık 4 yıl boyunca sporcularla iç içe çalıştıktan sonra 2016 yılında halen çalışmakta bulunduğum Varyap Merdian'da Zehra BORA Beslenme ve Diyet Danışmanlığı Merkezi'mde hizmet veriyorum.

Yorum Yap