Beslenme Tüm Yazılar

Her Yönü İle Emzirme Dönemi

Emzirme, Emzirme Döneminde Beslenme

Yıllardır hayalini düşlediğiniz an geldi çattı, bebeğinizi kucağınıza aldınız. Artık gebelik dönemi geride kaldı. Peki ya kilolar? Bebeğiniz sağlıklı gelişsin için önünüze ne geldi ise yediniz değil mi. Şimdi de geldi sıra kiloları vermeye. Ancak kafanızda bin bir türlü soru oluştu değil mi? Acaba sütüm azalır mı, acaba bebeğim doyar mı?

Her emziren anne sütü azalmadan, doya doya bebeğini emzirerek büyüterek kilo kaybetmek ister. Haydi gelin detaylıca bugün ele alalım emzirme dönemini. Diyet ile alakalı kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışalım…

Önce o sorular…

Emziren Anne Diyet Yapabilir mi?
Elbette.
Emziren bir anne diyet / uzman eşliğinde oluşturulmuş sağlıklı bir liste eşliğinde zayıflayabilir.

Emziren Anne Diyet Yaparsa sütü azalır veya kesilir mi?
Evet.
Emziren annenin uyguladığı diyet listesi yeterli ve düzenli değilse azalma yaşanabilir. Sütün kesilmesi ise çok katı bir diyet sistemi uygulandıysa gerçekleşebilir.

Emziren Anne Diyet Yaparsa sütü artar/artabilir mi?
Elbette.
Emziren anne uzman eşliğinde oluşturulmuş sağlıklı bir diyet listesi uyguluyor ise sütün artması mümkün.

Emziren Anne sütü artışı herhangi bir besine bağlı olarak gerçekleşebilir mi?
Hayır.
Süt tamamiyle kişiye özgü oluşmaktadır ve sütün artış ve azalışını genellikle su tüketimi (az/ yetersiz veya gerektiği kadar) etkilemekte ayrıca annenin psikolojiside süt miktarını etkileyen en önemli faktördür (uykusuzluk, stres…)

Emziren Anne sütün artması için şekerli besinler / tatlı tüketmeli midir?
Hayır.
Bu şekilde sütün miktarı belki artmakta ancak süt ile bebeğe şeker oranı yüksek bir süt aktarımı yapmış olacaksınız.

Emziren Annenin süt miktarı mı süt kalitesi mi önemlidir?
Kesinlikle süt kalitesi miktardan daha önemlidir.
Şekere bağlı artış sağlayan sütün besleyici değeri yeterli değildir.
Sağlıklı beslenmeye bağlı sütün kalitesi daha yüksek olacak sütün yağ/sarı kısmı daha fazla olacaktır.

Evet, geldik asıl en merak edilen kısma. Emziren Anne nasıl beslenmelidir? Şimdi size bununla ilgili bazı tavsiyeler…

Günlük ortalama alınan protein miktarı yeteri kadar olmalıdır (fazlasına gerek yok) (yeteri kadar et, tavuk, balık, yumurta gibi)

Tatlı ihtiyacı için kuru meyve ve taze meyve tüketimi yeterlidir. Ekstra basit şeker alımına, tatlı tüketimine, şeker katılmış reçel, marmelat ve komposto tüketimine gerek yoktur.

Enerji ihtiyacı muhakkak karbonhidratlardan sağlanmamalıdır. Basit karbonhidrat (beyaz ekmek, beyaz pirinç, makarna, tatlı türevleri…) tüketimi süt artıyor diye fazla fazla yapılmamalı, tüketilen karbonhidrat mümkünse kompleks karbonhidrat (bulgur, karabuğday, tam buğday ekmek, tam tahıllı ekmek…) olmalıdır.

Gün içerisinde 2-3 litre su tüketimi çok önemlidir.

Sert kabuklu meyveler olarak adlandırılan çiğ kuruyemişlerin tüketimi düzenli olmalıdır (bebekte alerji yoksa) (badem, fındık, ceviz, kaju, yer fıstığı) gibi.

Kalsiyum alımına önem verilmesi gerekmektedir. Bu ihtiyaç için (süt, yoğurt ve peynir) bebekte intolerans yoksa düzenli tüketilmelidir. (1 bardak süt kahvaltıda, 1 kase yoğurt öğle yemeği yanında, sabah kahvaltıda 60 g peynir, gece yatmadan 1 bardak kefir veya ayran tüketimi yeterlidir)

Kolestrol problemi yoksa günde 1 adet mutlaka haşlanmış yumurta yenilmelidir (Kolestrol probleminiz varsa tam yumurta yerine yalnızca yumurta beyazı yiyebilirsiniz).

Kan değerlerine baktırmalı eksiklere göre doktor kontrolünde vitamin ve mineral takviyesi almalısınız (en belirgin örnek bebek süt ile demir depolarınızı boşaltacaktır), (d vitamini eksikliği sık görülmektedir annenin depresyona girme yüzdesi d vitamini eksikliği ile ilişkili olabilir), (yeterli omega3 alımı bebeğin beyin gelişimini etkileyecek kadar değerlidir).

Öğün saatleri her gün aynı saatinde planlanmalı. Öğünler asla atlanmamalı, öğün yerine süt kalitesini azaltacak boş kalori dediğimiz abur cubur yenmemelidir.

Yazar Hakkında

Zehra Bora

6 Ocak 1986 tarihinde İstanbul'da doğdum. 2012 yılında Haliç Üniversitesinden bölüm birincisi olarak mezun olup aynı sene mesleğime ilk olarak Ağaoğlu My Club World Merkez diyetisyeni olarak başladım ve yaklaşık 4 yıl boyunca sporcularla iç içe çalıştıktan sonra 2016 yılında halen çalışmakta bulunduğum Varyap Merdian'da Zehra BORA Beslenme ve Diyet Danışmanlığı Merkezi'mde hizmet veriyorum.

Yorum Yap