Diyet Tüm Yazılar

Gelin Adayları İçin Beslenme Önerileri

Her genç kızın hayalidir şüphesiz güzel bir gelin olmak, unutulmaz bir düğün gecesi yaşayıp hafızalarda iz bırakmak. Bunun için bu yazımda sizlere bazı önerilerde bulunacağım.

Yeterli ve dengeli beslenmeye çalışın!
Yıllarca düşlediniz değil mi prenses gibi bir gelin olmayı? Ve işte hayaliniz geldi çattı. Gelinliğin içerisinde mükemmel görünmelisiniz ancak tek bir problem var, son birkaç kilo. İnternette gördüğünüz 3 günde 5 kilo verdiren diyetleri denemenize gerek yok elbette. Doğru düzenlenmiş bir beslenme programı ile bu problemi çözmeniz mümkün.

Bunun için mümkünse bir beslenme uzmanından yardım alabilir, mümkün değilse; kompleks karbonhidrat, kaliteli protein ve kaliteli yağları diyete dahil ederek bu işi çözebilirsiniz. Bitki çaylarını da ihmal etmemek gerekli tabi. Yeşil çay ve beyaz çayı, siyah çay ve şekerli-şuruplu kahveler yerine koymak; cilt sağlığımız, bağışıklık sistemimizi desteklemesi açısından değerli olacaktır.

Öğün atlamayın!
Telaşımızın bol olduğu bu dönemde yeri geliyor sabahtan akşama kadar yemek yemeyi unutuyor, yeri geliyor yemeye fırsat bulamıyor olabilirsiniz. Ancak öğün atlamamak bizim için oldukça kıymetli. Hem kan şekerinde ani dalgalanmaları önleyecek, hem de uzun süre aç kalmış vücudu bir sonraki öğünde kontrolsüzce yeme arzusunu engellemiş olacağız.

Öğün atlamayın demişken ara öğünlere de değinmeden olmaz elbette. Çiğ kuruyemiş ve meyvelerden oluşan ara öğünler kilo kontrolümüze fayda sağlarken kriz anlarında çantamıza atabileceğimiz küçük kurtarıcılar olacaklar.

Bol su içmeyi ihmal etmeyin!
Suyun önemini ve değerini artık herkes az çok biliyordur diye tahmin ediyorum. Düğün gecenizde cildiniz ay gibi parlasın, doğal ve pürüzsüz görünsün istiyorsanız gün içerisinde en az 2 litre su içmeyi ihmal etmemenizde fayda görüyorum.

Sadece cilt sağlığı da değil, o özel ve güzel gün yaklaştıkça karnımıza saplanan heyecan krampları ve ardından kendimizi iyi hissetmek için ağzımıza atacağımız bir parça çikolata ve ardından gelen pişmanlık zincirini kırmak için de bol suya ihtiyacımız var. Bol su tüketimi tok kalmamızı sağlayacak, gereksiz atıştırmalık yapmamızı engelleyecek.

Stresten uzak durmaya çalışın!
Aksilikler peşinizi bırakmıyor mu? Hayalinizdeki ayakkabıyı henüz bulamadınız veyahut evinizin en özendiğiniz köşesinin mobilyaları henüz hazır değil. Sakınan göze çöp batmaz mı zaten hep. Akışına bırakmayı deneyin derim ben. Stresten uzak kalmayı başarıp pozitif olmaya çalışırsak her şey bizim için daha kolay olacak inanın.

Sakinleştirici etkisi olacağından egzersiz yapmak bu süreçte bize fayda sağlayacaktır.
Ayrıca düğün günü stresini yenmek, heyecanı kontrol altında tutmak için kiraz sapı, papatya ve melisa gibi çeşitli bitki çaylarının sakinleştirici gücünden faydalanın derim.

Sizlere genel hatları ile öneriler sunmaya çalıştım. Umarım faydası olacaktır. Peri masallarındaki kadar güzel ve zarif, umduğunuzdan daha da güzel bir düğün geçirmeniz dileğimle…

Yazar Hakkında

Zehra Bora

6 Ocak 1986 tarihinde İstanbul'da doğdum. 2012 yılında Haliç Üniversitesinden bölüm birincisi olarak mezun olup aynı sene mesleğime ilk olarak Ağaoğlu My Club World Merkez diyetisyeni olarak başladım ve yaklaşık 4 yıl boyunca sporcularla iç içe çalıştıktan sonra 2016 yılında halen çalışmakta bulunduğum Varyap Merdian'da Zehra BORA Beslenme ve Diyet Danışmanlığı Merkezi'mde hizmet veriyorum.

Yorum Yap