Diyet Tüm Yazılar

Bu Haftaki Konuğumuz Mutfak

Bu Haftaki Konuğumuz Mutfak

Diyet yaparken uygulanan liste kadar değerli ve önemli bir konudan bahsetmek istiyorum sizlere bu haftaki yazımda.
Pişirme yöntemleri.,

Birçoğumuz atlıyoruz, belki de bilmiyoruz ancak sağlıklı beslenmek demek ızgara etli salatadan ibaret değil. O et ve sebzelerden çeşit çeşit alternatifler çıkartmak, diyeti renklendirmek bizlerin elinde. Ayrıca sadece diyeti renklendirmekle kalmayıp pişirme yöntemlerinin sağlığımızı çok etkilediğinin altını çizmekte fayda var. Örneğin aşırı yağlı, kızartma, kavurma gibi yöntemlerle yemek pişirenlerin kardiyovasküler hastalık, diyabet riski maalesef daha da yüksektir.

2017 yılında Diabetes Journal’da yayımlanan bir araştırmaya göre düzenli kırmızı et tüketenlerin pişirirken sağlıklı olmayan pişirme yöntemlerinden sayılan kavurma ve barbekü gibi yöntemler kullanmasının diyabet riskini arttırabileceği gösterilmiştir. Görüldüğü üzere sadece besin içeriği, liste gibi faktörlerin yanı sıra pişirmenin yöntemi bile sağlığımız için çok değerli.

Şimdi sizlere neler yapabiliriz, birkaç tavsiyede bulunmak isterim;
Aslında yapılması gereken algıyı ve alışkanlıkları değiştirmek ile başlıyor. Bir örnekle başlamak istiyorum. Klasik olacak ama yemeğin tadına bakmadan tuz atanlardan mısınız? Sorunun cevabı evet ise aslında yemeğin içerisine eklediğiniz tuz miktarının, yağın ve baharatın sizler için çok bir önemi yok. Yapılması gereken tat versin bahanesinin ardına sığınmadan alışkanlıkları değiştirmek ve tadına baktıktan sonra gerçekten ihtiyaç duyulursa eklemek.

Yine baharat kullanma alışkanlığı arttırılmalıdır ki tuz ve aşırı yağ yerine baharatların o eşsiz tatları öğünümüzü şenlendirsin. Bir yandan da sağlığımızı desteklesin.

Hangi yöntemleri kullanalım;
Fırında pişirme yöntemini bilmeyen yoktur aramızda. Özellikle etleri tavada, mangalda, kavurma ve kızartma yerine bu yöntemle denersek hem ekstradan kalori alımını engellemiş hem de kanserojen etki yaratmasını engellemiş oluruz. Sadece et ve ürünleri değil ayrıca sebzeleri de bu yöntemle pişirmek özellikle zayıflama dönemindeki bireyler için kurtarıcı olacaktır. Biraz yağ ve bol baharat ekleyerek kendimize atıştırmalıklar hazırlayabiliriz.

Haşlama yöntemi de bolca tavsiye edilen yöntemlerden biridir. Bu sayede besinlerdeki vitamin ve mineral kaybının önüne geçmiş oluruz. Oldukça pratik ve zahmetsiz olan bu yöntem mevsim sebzeleri, et yemeklerinde alternatif olabilir. Genelde tatsız tuzsuz olarak adlandırılan bu yöntemde piştikten sonra bir parça yağ ve baharat ekleme ile bu bahaneyi de rafa kaldırmış olacağız.
Yine özellikle sebzeleri kısık ateşte su eklenerek pişirme aşırı yağ eklemenin önüne geçerken yağın okside olmasına sebep olan kızartmaya yeni bir alternatif olabilir.

Evet sağlıklı beslenme, sağlıklı pişirme yöntemleri her biri sizlerin sağlığını korumak için aynı oranda değere sahip. Diyet yapmak bazen keyifli bazen de çok sıkıcı. Diyet yapmak sıkıcı, tatsız tuzsuz algısını kırmak, diyeti renklendirmek sizlerin, sizlere yol göstermek bizlerin elinde aslına bakılırsa.

Hem sağlıklı bir şekilde hayatımızı sürdürebilmek hem de kilo verme döneminde sağlıklı zayıflamak istiyorsak işe mutfaktan başlamakta fayda var. Bahsettiğim bu 4 basit pişirme yöntemi hem sizlere pratik olması açısından hız katacak hem de sağlığınızı koruyacak yöntemler. E birazda eliniz lezzetli ise baharat, az tuz, yağ ile yemeklerin lezzetine lezzet katmanız çok mümkün.
Sevgilerimle!

Yazar Hakkında

Zehra Bora

6 Ocak 1986 tarihinde İstanbul'da doğdum. 2012 yılında Haliç Üniversitesinden bölüm birincisi olarak mezun olup aynı sene mesleğime ilk olarak Ağaoğlu My Club World Merkez diyetisyeni olarak başladım ve yaklaşık 4 yıl boyunca sporcularla iç içe çalıştıktan sonra 2016 yılında halen çalışmakta bulunduğum Varyap Merdian'da Zehra BORA Beslenme ve Diyet Danışmanlığı Merkezi'mde hizmet veriyorum.

Yorum Yap