Sebzeler Tüm Yazılar

Brokoli

Brokoli

Kışın kalkanları pazarlarda, sebze-meyve tezgahlarında yerlerini çoktan aldı. Ancak bunlardan bir tanesi var ki sadece kışın değil aynı zamanda kanserin de kalkanı. Evet tahmin etmek çok zor değil… Brokoli! Çocukluğumuzun küçük ağacı, belki de annemizin bize yedirmek istediği ama bizim sevmediğimiz sebze, yemeklerle süslediğimiz tabakların saçı. Bu hafta bu kahraman sebzeyi konuşacağız.

İlk olarak içeriğinden başlamak isterim. Vitamin ve mineral içeriğine bakacak olursak; A, C, K vitaminlerinden; Folik Asit, Demir, Kalsiyum, Potasyum, Selenyum minerallerinden zengindir. Brokoli, Brassica sebzelerinde önemli bir antioksidan olan C vitamini açısından zengindir, öyle ki günlük C vitamini ihtiyacımızın birçoğunu karşılayabilir.

Yine beta karoten, E vitamini, C vitamini sayesinde antioksidan olan bu sebze bağışıklık sistemini destekler, göz sağlığımızı korumaya yardımcıdır.

Yine diyet lifi, flavonol glikozitleri, hidroksinamin asitten, glukosinatlardan zengindir. Yani sağlık puanı açısından geçer not almakta.

Hastalıklarla İlişkisi?

Brokoli, İzosiyonat olarak adlandırılan kanser karşıtı fitokimyasal madde bulunmakta. American Cancer Society tarafından anti-kanser gıda olarak kabul edilmekte. Özellikle kolon, akciğer, meme, prostat gibi kanser türlerinin oluşumunu engellemekte. Yani yazının başında bahsettiğim gibi tam bir kanser kalkanı bu göz alıcı yeşil küçük ağaç!
Brokolide bulunan sülforafan ve indol-3 carbinol(I3C) tümör hücrelerinin büyümesini yavaşlatma etkisi bulunmaktadır. Yine sülforafan ciltteki kollajen seviyelerini korumaya fayda sağlayabilir.

Araştırmacılara göre, içerisindeki sülforan diyabetin kontrol edilmesinde pozitif etkiye sahip olabilir.

Ayrıca vücuttaki zararlı maddeleri etkisiz hale dönüştürerek böbreklerden atılmasını sağlar.

Nerelerde kullanılabilir, nasıl tüketilir?

Aslında en makbulü çiğe yakın tüketmek ki içeriği zarar görmesin. Ancak mide problemimiz, özellikle tiroid problemimiz varsa çiğ tüketmemekte fayda var.
Bunun dışında haşlayabilir, zeytinyağlı yemekler yapabilir, çorbasını yapabilir veyahut rondodan geçirip köfteler, kısırlar çeşitli tatlar yapılabilir.

Pişirme Yöntemleri?

Buharda haşlama yapılırken zamanı ve su miktarı oldukça önemlidir, 3-7 dakika arası pişirilmeli, su çok eklenmemeli, kaynayan suya konmalıdır. Brokoli rengini kaybetmemeli çok fazla yumuşamamalıdır.
Pişirilecekse hafif ateşte az pişirilmelidir.
Yine fırında yapılacaksa 10-15 dakikayı geçmemelidir, biraz zeytinyağ eklenerek oldukça sağlıklı ve pratik olacaktır.

Kış mevsimine ait bu sebze, Akdeniz Bölgesinde yetişmektedir. Kalori açısından inceleyecek olursak 150 gramı sadece yaklaşık 39 kalori. Bu sebeple zayıflama diyetlerinde de oldukça fazla kullanılmakta.

Yani brokoli yiyerek hem sağlığımızı hem kilomuzu korumak mümkün naçizane tavsiyem. Sağlıcakla…

Yazar Hakkında

Zehra Bora

6 Ocak 1986 tarihinde İstanbul'da doğdum. 2012 yılında Haliç Üniversitesinden bölüm birincisi olarak mezun olup aynı sene mesleğime ilk olarak Ağaoğlu My Club World Merkez diyetisyeni olarak başladım ve yaklaşık 4 yıl boyunca sporcularla iç içe çalıştıktan sonra 2016 yılında halen çalışmakta bulunduğum Varyap Merdian'da Zehra BORA Beslenme ve Diyet Danışmanlığı Merkezi'mde hizmet veriyorum.

Yorum Yap